Aktualności
XXI OFPH ŚPIEWOGRANIEC
 
2014-01-13 22:39:22
Relacja LIVE z XX OFPH ŚPIEWOGRANIEC
 
2013-02-22 22:54:13
Gra typu LARP - "Bunkier"
autor: Sonia Róża Stach
dodany: 26 sierpnia 2009


Wersja do ściągnięcia: http://www.speed(...)823.html
Jeżeli jeszcze nie wiesz, na czym polegają gry typu LARp zajrzyj tutaj -> http://harce(...)pu-LARP/

„Bunkier”
Gra dla 20 osób (kilka ról można dopisać, pamiętając by zachować proporcje miedzy oddziałami. Jeżeli chcecie usunąć jakieś postacie, przeczytajcie dokładnie, czy nie są niezbędne dla fabuły), tocząca się w trakcie II Wojny Światowej, napisana wraz z druhną Paulina Narewską.
Informacje dla Mistrza Gry:
• Pod liczbą osób należy wpisać prawdziwe imiona harcerzy, żeby nie musieli się zdekonspirować.
• Do gry potrzebne są krótkofalówki (należy dać je graczom, których postacie mają napisane „posiadasz krótkofalówkę”). Jeżeli ich nie mamy możemy wymyślić inną formę komunikacji lub wykreślić z ról informacje o ich posiadaniu.
• Trzeba przygotować plan bunkra (może to być plan miejsca którym toczy się gra lub inny plan dowolnego budynku) z zaszyfrowaną informacją jak go otworzyć (np. na krawędzi kartki może być opisane zaszyfrowane alfabetem Morse’a zadanie, po wykonaniu którego bunkier się otworzy)

Ruch oporu (Jest to rola zbiorowa, którą powinien otrzymać dowódca)

Jesteście członkami wojennego ruchu oporu. Planowaliście wysadzenie tajnego więzienia niemieckiego, jeden z odbitych więźniów powiedział wam, że jest tam także tajny skład broni. Odwołaliście akcję i postanowiliście dowiedzieć się w jakim celu go tam umieszczono, gdyż jest to skład tak wielki, że jego zdobycie mogłoby zmienić przebieg wojny. Od informatora wiecie o tajnej konferencji w pobliskim bunkrze. Po wyeliminowaniu oddziału niemieckiego, w przebraniu wroga dostajecie się do bunkra, gdzie trwają przygotowania. Udajecie oddział, który pokonaliście. Możecie spróbować opanować bunkier, porwać jego pracowników i wizytatora, ale jeżeli zostaniecie zdemaskowani czeka was stracenie. Możecie spróbować zamachu na wizytatora.
Waszym zadaniem jest zebranie jak największej liczby informacji na temat bunkra, składu broni, i przedsięwzięć wroga. Nie możecie wszyscy zostać zdemaskowani. Macie informatora w załodze bunkra. Jako goście w bunkrze jesteście zobowiązani do pomocy załodze bunkra i ukrywającego się tam oddziału. Możecie porywać załogę bunkra, drugi oddział i wizytatora oraz wymuszać od nich informacje.
Wygrywacie grę jeżeli:
- zdobędziecie bunkier i wyjdziecie z niego, lub
- połowa obsługi bunkra będzie waszymi informatorami, lub
- zdobędziecie informacje o składzie/planach wroga i wyjdziecie z bunkra, lub
- uda się wam zamach na wizytatora i wyjdziecie z bunkra.
Przegrywacie grę jeżeli:
- wszyscy zostaniecie zdemaskowani
- nie uda się wam zdobyć żadnych informacji
- połowa waszych ludzi stanie się informatorami wroga.

Jest was 7 osób:

Dowódca ruchu oporu of. Tadeusz „Tadzio” Psikuta
Przewodzisz swoim ludziom. Wiesz, że jest wśród was zdrajca, ale nie możesz go wyrzucić, bo wtedy będzie miał prawo zdradzić wszystko co wie. Wiesz, jesteście poszukiwani przez drugi oddział. Jeżeli zostaniesz złapany i wymuszane będą z ciebie informacje możesz podać maksymalnie 2 współpracowników lub nie podawać żadnego. Możesz pod pretekstem przyłączenia się do załogi bunkra podejmować w nim różne prace.

Zdrajca
Jesteś informatorem oddziału niemieckiego i załogi bunkra. Możesz zdradzić tylko 2 członków ruchu (nie możesz zdradzić dowódcy i radiowców). Możesz informować o postępach w poszukiwaniach ruchu (że są bliżej lub dalej, bez szczegółów) i zaplanowanych akcjach (bez terminów i szczegółów).

Radiowiec ruchu oporu Zbigniew „Zbysio” Rydz
Posiadasz krótkofalówkę. Wymieniasz się z nią z drugim radiowcem. Nasłuchujesz przez nią niemieckich przekazów oraz podajesz własne, fałszywe. Zebrane informacje przekazujesz ruchowi. Jeżeli zostaniesz złapany i wymuszane będą z ciebie informacje możesz podać 1 współpracownika lub żadnego; możesz też przekazać komuś (jeżeli zdążysz lub ktoś przyjdzie do ciebie) krótkofalówkę. Możesz pod pretekstem przyłączenia się do załogi bunkra podejmować w nim różne prace. Współpracujesz z całym oddziałem.

Radiowiec ruchu oporu Eustachy „Kachna” ;) Morelle
Posiadasz krótkofalówkę. Wymieniasz się z nią z drugim radiowcem. Nasłuchujesz przez nią niemieckich przekazów oraz podajesz własne, fałszywe. Zebrane informacje przekazujesz ruchowi. Jeżeli zostaniesz złapany i wymuszane będą z ciebie informacje możesz podać 1 współpracownika lub żadnego; możesz też przekazać komuś (jeżeli zdążysz lub ktoś przyjdzie do ciebie) krótkofalówkę. Możesz pod pretekstem przyłączenia się do załogi bunkra podejmować w nim różne prace. Współpracujesz z całym oddziałem.

Uczestnik ruchu oporu Fryderyk „Butla” Ferdz
Jesteś uczestnikiem oporu. Zbierasz informacje i przekazujesz je dowódcy. Jeżeli zostaniesz złapany i wymuszane będą z ciebie informacje możesz podać 1 współpracownika lub żadnego. Możesz pod pretekstem przyłączenia się do załogi bunkra podejmować w nim różne prace.

Uczestnik ruchu oporu Alfonso „Ogon” Grotny
Jesteś uczestnikiem oporu. Zbierasz informacje i przekazujesz je dowódcy. Jeżeli zostaniesz złapany i wymuszane będą z ciebie informacje możesz podać 1 współpracownika lub żadnego. Możesz pod pretekstem przyłączenia się do załogi bunkra podejmować w nim różne prace. Dowiedziałeś się, że wizytator ma notatki.

Uczestnik ruchu oporu Julian „Gajowy” May
Jesteś uczestnikiem oporu. Zbierasz informacje i przekazujesz je dowódcy. Jeżeli zostaniesz złapany i wymuszane będą z ciebie informacje podajesz 1 współpracownika (nie możesz zdradzić dowódcy i radiowców). Możesz pod pretekstem przyłączenia się do załogi bunkra podejmować w nim różne prace. Nie lubisz dowódcy i próbujesz wstąpić do drugiego oddziału by działać na własną rękę i samemu przekazać Górze zdobyte podczas akcji informacje.

Załoga bunkra (Jest to rola zbiorowa, którą powinien otrzymać dowódca)

Jesteście członkami niemieckiego oddziału stacjonującego na stałe w bunkrze. Zostaliście zaszczyceni przybyciem wizytatora, który ma przygotować w waszej jednostce tajną konferencję. Nieoczekiwanie dołączają do was dwa oddziały stacjonujące w pobliżu. Jeden z waszych techników zdezerterował, wcześniej zmieniwszy kody i zamki we wszystkich wejściach i nikt nie może się wydostać z bunkra (konferencja może się jednak odbyć).
Jako załoga bunkra pracujecie na dwie zmiany (nie ma możliwości, żeby przez całą grę ktoś pracował, a ktoś odpoczywał!).
Możecie spróbować poinformować wizytatora i oddziały, ale za taką niesubordynacje czeka was kara.
Waszym zadaniem jest otworzenie bunkra, ochrona pracowników i stacjonujących oraz niedopuszczenie do możliwego zamachu. Wasz informator z ruchu oporu również znajduje się w bunkrze. Wszyscy gracze są zobowiązani pomóc wam w otworzeniu bunkra, jeżeli ich o to poprosicie. Nie muszą wtedy wiedzieć po co coś robią, ale jeżeli zapytają, musicie udzielić im takiej informacji.
Wygrywacie grę jeżeli:
- uda się wam otworzyć bunkier
- uda się wam otworzyć bunkier bez wzbudzania niczyich podejrzeń
- uda się wam zapobiec ewentualnym atakom / zamachom / porwaniom / panikom / etc.
Przegrywacie grę jeżeli:
- połowa waszych ludzi stanie się informatorami oddziałów lub ruchu oporu
- nie uda się wam otworzyć bunkra przed wyznaczonym czasem
- nie się wam zapobiec ewentualnym atakom / zamachom / porwaniom / panikom / etc.
Jest was 6 osób:

Dowódca załogi bunkra of. Hans „Rotten” Shmalsky
Podejmujesz najważniejsze decyzje, wydajesz rozkazy, ale jesteś fajnym goście, luźno trzymasz jednostkę. Wiesz o nagrodzie wyznaczonej za członków ruchu oporu. Masz list pozostawiony przez dezertera. Jeżeli zostaniesz porwany i wymuszane będą z ciebie informacje możesz podać maksymalnie 2 zdobyte przez ciebie lub oddział informacje lub nie podawać żadnej.

Radiowiec załogi bunkra k. Frantz „Katze” Krot
Posiadasz krótkofalówkę. Wymieniasz się z nią z drugim radiowcem. Nasłuchujesz przez nią niemieckich przekazów oraz podajesz własne, zdobyte lub otrzymane dane. Zebrane informacje przekazujesz dowódcy. Jeżeli zostaniesz złapany i wymuszane będą z ciebie informacje możesz podać 1 przez ciebie lub oddział informacje lub nie podawać żadnej. Przekazujesz dowolne, prawdziwe informacje ruchowi oporu (również przez krótkofalówkę). Współpracujesz z całym oddziałem.

Radiowiec załogi bunkra sz. Jean „Noir” Muller
Posiadasz krótkofalówkę. Wymieniasz się z nią z drugim radiowcem. Nasłuchujesz przez nią niemieckich przekazów oraz podajesz własne, zdobyte lub otrzymane dane. Zebrane informacje przekazujesz dowódcy. Jeżeli zostaniesz złapany i wymuszane będą z ciebie informacje możesz podać 1 przez ciebie lub oddział informacje lub nie podawać żadnej. Wiesz, że ktoś nadaje fałszywe informacje i próbujesz go odnaleźć.

Technik załogi bunkra sz. Kristiana „Bachus” Him
Wraz z drugim technikiem i całą załogą usiłujesz złamać kod pozostawiony przez dezertera.
Jeżeli zostaniesz złapany i wymuszane będą z ciebie informacje możesz podać 1 przez ciebie lub oddział informacje lub nie podawać żadnej.

Technik załogi bunkra s.sz Julie „Atene” Milarshe
Wraz z drugim technikiem i całą załogą usiłujesz złamać kod pozostawiony przez dezertera.
Jeżeli zostaniesz złapany i wymuszane będą z ciebie informacje możesz podać 1 przez ciebie lub oddział informacje lub nie podawać żadnej. Wiesz, że informacje potrzebne do złamania kodu posiada jakiś pracownik bunkra.

Zamiatacz bunkra sz. Xenne „Dumbe” Fraueglin
Jesteś pracownikiem tego bunkra odkąd go zbudowano. Wytrwale zamiatasz jego korytarze, rozmawiasz z ludźmi, jesteś bardzo lubiany. Właśnie dlatego jeden z techników zanim zdezerterował sprezentował ci swoją ulubioną książkę. Nie lubisz takiej literatury więc odstąpisz ją np. za zamiecenie części korytarza lub wypełnienie innego twojego obowiązku (nie możesz jej sprzedać!). Wszystkie inne materiały, które dostaniesz możesz oddać w ten sam sposób. Wymieniasz informacje i udzielasz ich wszystkim. Wiesz, że wizytator lubi wypić i ma słabą głowę.

Oddział (Jest to rola zbiorowa, którą powinien otrzymać dowódca)

Jesteście członkami niemieckiego oddziału stacjonującego na stałe w więzieniu, gdzie pilnowaliście tajnego składu broni. Zostaliście zmuszeni do schronienia się w pobliskim bunkrze. Nieoczekiwanie dołączają do was inny oddział. Przed zejściem do bunkra odebraliście sygnał, że w jednym z oddziałów stacjonujących w okolicy ukrywają się członkowie ruchu oporu (równie dobrze może być to wasz oddział, gdyż nie dawno zostaliście przegrupowani, podobnie jak inne oddziały). Za „wyłapanie” członków ruchu wyznaczono wysoką nagrodę.
W bunkrze trafiacie na wizytatora i przygotowania do tajnej konferencji.
Możecie spróbować poinformować wizytatora, drugi oddział i załogę bunkra o nagrodzie, ale wtedy będziecie ją musieli podzielić. Wasz informator z ruchu oporu również znajduje się w bunkrze. Waszym zadaniem jest odnalezienie członków ruchu oporu. Jako goście w bunkrze jesteście zobowiązani do pomocy załodze bunkra i ukrywającego się tam oddziału. Waszym zadaniem jest odnalezienie członków ruchu oporu oraz niedopuszczenie do porwania / zamachu na wizytatora. Możecie porywać załogę bunkra, drugi oddział i wizytatora oraz wymuszać od nich informacje jeżeli macie wystarczająco przekonujący pretekst.
Wygrywacie grę jeżeli:
- odnajdziecie wszystkich członków ruchu oporu i wyjdziecie z bunkra
- uda się wam uchronić wizytatora przed ewentualnym porwaniem / zamachem
Przegrywacie grę jeżeli:
- nie odnajdziecie wszystkich członków ruchu oporu w wyznaczonym czasie
- połowa waszych ludzi stanie się informatorami załogi bunkra lub ruchu oporu
- nie uda się wam uchronić wizytatora przed ewentualnym porwaniem / zamachem
Jest was 6 osób:

Dowódca oddziału powierzchniowego of. Anna „Ester” Blaue
Jesteś bezwzględnym i chciwym dowódcą oddziału powierzchniowego. Chcesz aby twój oddział zagarnął nagrodę, nie tolerujesz zdrady, niewykonania rozkazu, dezercji. Jeżeli zostaniesz porwany i wymuszane będą z ciebie informacje możesz podać maksymalnie 2 zdobyte przez ciebie lub oddział informacje lub nie podawać żadnej.

Członek oddziału powierzchniowego k. Bear „Yogurten” Jashelzt
Jesteś członkiem oddziału powierzchniowego. Zbierasz informacje i przekazujesz je dowódcy. Jeżeli zostaniesz złapany i wymuszane będą z ciebie informacje możesz podać 1 współpracownika lub żadnego. Możesz pod pretekstem przyłączenia się do załogi bunkra podejmować w nim różne prace. Jesteś bardzo oddany dowódcy. Możesz pod pretekstem przyłączenia się do załogi bunkra podejmować w nim różne prace. Współpracujesz z całym oddziałem.

Członek oddziału powierzchniowego sz. Zina „Moher” Granne
Jesteś członkiem oddziału powierzchniowego. Zbierasz informacje i przekazujesz je dowódcy. Jeżeli zostaniesz złapany i wymuszane będą z ciebie informacje możesz podać 1 współpracownika lub żadnego. Możesz pod pretekstem przyłączenia się do załogi bunkra podejmować w nim różne prace. Nie lubisz dowódcy i usiłujesz zdezerterować by wstąpić do ruchu oporu. Możesz pod pretekstem przyłączenia się do załogi bunkra podejmować w nim różne prace. Współpracujesz z całym oddziałem.

Technik oddziału powierzchniowego s.sz. Boe „Nachtigall” Himtsel
Jesteś zbiegłym z bunkra technikiem, ale dostałeś amnezji i nie pamiętasz jak można złamać kod. W związku z tym musisz jak to tylko możliwe wymigiwać się od pomocy technikom łamiącym twoje kody, gdyż w wypadku zdemaskowania, zginiesz. . Jeżeli zostaniesz złapany i wymuszane będą z ciebie informacje możesz podać 1 przez ciebie lub oddział informacje lub nie podawać żadnej. Możesz pod pretekstem przyłączenia się do załogi bunkra podejmować w nim różne prace. Współpracujesz z całym oddziałem.
Wiesz, że wizytator lubi wypić i ma słabą głowę.


Wizytator Bose „Ubel” Abgefeimt
Przygotowujesz konferencję. Posiadasz do niej ważne notatki. Lubisz wypić i masz słabą głowę. Jeżeli zostaniesz upity oddajesz wszystko. Poszukujesz dezertera. Możesz się przyłączyć do dowolnego oddziału i mu pomóc.

Życzę miłej zabawy.
 
0.035958051681519