Aktualności
XXI OFPH ŚPIEWOGRANIEC
 
2014-01-13 22:39:22
Relacja LIVE z XX OFPH ŚPIEWOGRANIEC
 
2013-02-22 22:54:13
Dział metodyczny / Dla wszystkich
Określanie odległości w terenie.
autor: Agata Siczyńska
dodany: 17 marzeca 2008


Określanie odległości w terenie.


Określanie odległości przy pomocy mapy
Jest to najprostszy sposób określenia odległości od wyznaczonego celu, lub długości trasy jaką należy przebyć. Znając skalę mapy wystarczy przy pomocy cyrkla, linijki, kawałka sznurka, odmierzyć dany odcinek na mapie i korzystając ze skali lub podziałki liniowej (znajduje się na każdej mapie), określić rzeczywistą odległość w metrach lub kilometrach.


Określanie odległości „na oko”
Jest najprostszym i najszybszym sposobem określania odległości w terenie. Istota określania odległości na oko opiera się na ogólnie znanych właściwościach atmosfery i oka ludzkiego, dzięki którym, im przedmiot znajduje się bliżej tym jest jaśniejszy i wyraźniejszy, tym więcej można rozróżnić na nim szczegółów i tym wydaje się większy.
Zdolność oceny odległości „na oko” można udoskonalić poprzez systematyczne ćwiczenia w terenie i sprawdzanie wyników oceny „na oko” pomiarem odległości krokami, pomiarem na mapie lub innym sposobem.
Dokładność oceny odległości na oko można zwiększyć poprzez obliczanie średniej odległości pomiarów wykonanych przez kilku oceniających (jednakowo dobrze wyszkolonych) lub przez porównanie ocenianej odległości z odcinkami w terenie o znanej odległości (np. Miedzy słupami telegraficznymi, wysokiego napięcia itp.).
Należy pamiętać, że na dokładność oceny odległości znaczny wpływ wywierają takie cechy jak wielkość i wyrazistość przedmiotów, kolor w stosunku do otaczającego tła, oświetlenie i przejrzystość atmosfery. Elementy jakie mogą wpłynąć na błędy przy ocenie odległości „na oko”

Rodzaj i stopień widoczności w zależności od odległości (możliwość oceny odległości w dzień)


Odległość w metrach Rodzaj i stopień widoczności
ok. 5000 Widoczne oddzielne małe domy
ok. 4000 Widoczne okna w domach
ok. 3000 Widoczne kominy na dachach
2000 - 1000 Widoczne oddzielne drzewa, krzaki i pojedyncze osoby
1000 - 900 Widać kontury człowieka, zarys drzew i ich pnie
800 - 700 Widać ogólny zarys człowieka, na drzewach widać grube gałęzie
600 - 500 Widać ruchy rąk i nóg, na drzewach widać gałęzie
400 - 300 Odróżnia się w ogólnych zarysach nakrycie głowy, ubiór, obuwie, na drzewach widać gałązki
300 - 250 Odróżnia się owal twarzy, odcienie kolorów w ubiorze, rodzaje drzew
200 - 150 Odróżnia się zarys twarzy, szczegóły ubioru, na drzewach widać liście
100 - 70 Widoczne części twarzy:oczy, nos, usta, kształt liści na drzewach oraz kora pni


Odgłosy i inne oznaki słyszalne z określonych odległości (możliwość oceny odległości w nocy)


Odległość w metrach Odgłosy i oznaki
Do 100 Słychać rozmowy, kaszel, cięcie drutu
Do 200 Słychać komendy, brzęk łopatek i menażek, widać ogień z papierosa
Do 300 Słychać głuchy szum maszerującej kolumny po drodze gruntowej, odgłosy ręcznego wbijania słupów i kołków
Do 400 Słychać rąbanie i piłowanie drzewa
Do 500 Słychać mechanicznie wbijanie kołków, wykonywanie okopów, szum motoru samochodu podczas jazdy po drodze gruntowej
Do 600 Jest widoczny błysk zapalanej zapałki, słychać odgłos maszerującej kolumny pieszej po szosie
Do 800 Słychać wyraźny odgłos, trzask sęków i głuche uderzenia padających spiłowanych lub zrąbanych drzew
Do 1000 Słychać szum motoru samochodu podczas jazdy po szosiePomiar odległości krokami
Przy pomiarach odległości krokami liczy się podwójne kroki(paro kroki). Po odliczeniu każdej setki podwójnych kroków liczenie należy zaczynać od początku. By uniknąć pomyłek w ilości odliczonych setek, wskazane jest zaznaczanie każdej setki kreską na papierze, lub zaginać kolejno palce rąk lub w jakikolwiek inny sposób. Z uwagi na to, że średnia długość kroku wynosi ok 0,75 m., podwójnego zaś ok 1,5 m., można przyjąć w przybliżeniu, że odległość w metrach równa sie odległości podwójnych kroków zwiększonych 1,5 - krotnie.
Przy pomiarach dokładniejszych należy brać dokładnie długość własnego kroku. Długość własnego kroku należy określić krocząc wzdłuż linii o znanej długości np. Między słupami telefonicznymi w różnych terenach. Długość linii powinna być nie mniejsza niż 200 - 300 metrów. Pomiar krokami należy wykonać przynajmniej dwukrotnie (tam i z powrotem).jako ostateczną długość kroku przyjmuje się średnią z dwóch pomiarów.


Pomiar odległości według czasu trwania ruchu
Przebyta odległość łatwo określić znając szybkość posuwania się i czas trwania marszu lub jazdy. Średnia szybkość pieszego w terenie prawie równinnym, w którym kąty spadu nie przekraczają 5 stopni wynosi około 5 km/godz. Dla zwiększenia dokładności należy najpierw określić ile czasu trwa marsz na znanej odległości. Przy jeździe samochodem, odległość określa się według licznika, który bezpośrednio podaje długość przebytej drogi.
 
0.011310815811157