Aktualności
XXI OFPH ŚPIEWOGRANIEC
 
2014-01-13 22:39:22
Relacja LIVE z XX OFPH ŚPIEWOGRANIEC
 
2013-02-22 22:54:13
Zarządzanie czasem
autor: Żaneta Wojciechowska
dodany: 28 lutego 2013
Tytuł: Zarządzanie czasem
Grupa docelowa: SH, W
Czas zajęć : 1,5 godziny

Cel ogólny:
- Zapoznanie harcerz z tematyką zarządzania czasem,
- Ukazanie jak ważne może być zarządzanie czasem w życiu każdego harcerza jako ucznia,
- Uświadomienie harcerzom, że zarządzanie czasem wcale nie musi być trudne.

Przewidywane rezulataty :
- Harcerze będą znali podstawy skutecznego zarządzania czasem, tj. tworzenie harmonogramu pracy, wyznaczania celów, grupowanie zadań, itp.,
- Harcerze będą potrafili stworzyć zhierarchizowaną listę zadań do wykonania,
- Harcerze będą chcieli zmienić swój sposób organizacji czasu,
- Harcerze będą znali jak wdrążyć podstawowe metody zarządzania czasu w codziennym życiu.


Potrzebne materiały: kartka z opisem ćwiczeń, kartki papieru, długopisy.

Scenariusz:
1. Obrzędowe rozpoczęcie zbiórki.
Wprowadzenie do tematu .

2. Zadanie pytań dotyczących zarządzania czasem. Próba nawiązania aktywnej dyskusji dotyczącej głównego tematu (około 10 minut)
- Czy jasno określasz sobie to co chcesz zrobić?
- Czy korzystasz z kalendarza lub innej techniki zarządzania czasem?
- Czy masz zamiar korzystać?
- Czy podział zadań na ważne i mniej ważne uważasz za pomocne w organizacji czasu?

3. Podział harcerzy na grup . Każdy zastęp otrzymuje kartekę z historią. Zadaniem uczestników jest stworzenie harmonogramu weekendu przedstawionego w historii.

„ Jan jest uczniem klasy licealnej w tym momencie jest piątek po lekcjach. Jego dziewczyna wylatuje we wtorek za granicę i prosi żebyś poświeć jej jak najwięcej czasu. Twoja babcia mieszkająca na drugim końcu miasta przeprowadza remont w mieszkaniu i poprosiła Cię o pomoc, musisz pomalować ściany. W poniedziałek masz zapowiedziany sprawdzian z chemii i kartkówkę z geografii oraz poprawę sprawdzianu z fizyki. W ten poniedziałek jest ostateczny termin oddania pracy na j. polski a ty jej jeszcze nie zacząłeś pisać. Tydzień temu umówiłeś się ze znajomymi na przedświąteczne zakupy do Wrocławia. W ten sam weekend twoja mama wyprawia imienny i poprosiła Cię o pomoc przy organizacji. Twój przyjaciel był w szpitalu i poprosił Cię o wytłumaczenie zaległego materiału. W niedzielę wieczór będzie finał Twojego ulubionego programu. W piątkowy wieczór odbywa się „LO Potrafi” gdzie występują Twoi znajomi i chcesz ich wesprzeć. Pamiętaj, że zbliża się zbiórka drużyny podczas której jest odpowiedzialny za przygotowanie fotorelacji z ostatniego biwaku”

Po 10 minutach dodajemy do historii kolejną część: „Dostałeś ważny telefon od mamy. "Twoja mama dostała nagły telefon z pracy i musisz dziś (piątek wieczór ) zostać ze swoim młodszym bratem.”
4. Techniki zarządzania czasem
Podział całej drużyny na 3-osobowe grupy. Każda z grup losuje jedną metodę, a za zadanie ma nakręcić 2-minutową reklamę tej metody - załącznik nr 1 Ważne jest to, żeby drużynowa/ drużynowy rozumiał te techniki i omówił z drużyną.

1. Jedzenie słonia
2. Pomodoro
3. Jedno pytanie
4. Zasada dwóch minut
5. Zasada 60/40
6. Podsumowanie, wyciągnięcie wniosków.

Załącznik zawiera opisy technik zarządzania czasem
1. „Pomodoro” lub „Konsolidacja czasu” lub „Jak jesz - to jedz”.
Chodzi w niej o to, aby w danym momencie skupić się tylko na jednej czynności i wykonać ją do końca. Nie pozwalaj na to, by coś Cię rozpraszało i odrywało Twoją uwagę od tego, co robisz w danej chwili. Jeśli np. jesz, to wyłącz telewizor i odejdź od komputera, jeżeli pracujesz przy komputerze, to sprzątnij biurko i wyłącz muzykę. Przy wykonywaniu wielu rzeczy na raz, zwykle zajmie Ci to więcej czasu, niż gdybyś wykonywał je osobno. Zrób wszystko, aby na jedno zadanie poświęcić jak najdłuższy blok czasu. Nie pozwól się ciągle odrywać, przerywać sobie, odwracać uwagę od tematu. Zamiast mieć rozkład dnia poszarpany na przeróżne zadania, poukładaj je w jak najbardziej zwarte odcinki. Istnieje jednak odstępstwo od tej zasady – możesz wykonywać dwie czynności naraz jeśli nie wymagają one dużej koncentracji, np. bieganie i słuchanie muzyki.

2. Jak zjeść słonia? Po kawałku.
Stosuj ją wtedy, kiedy masz do wykonania naprawdę duże zadanie. Czasami bywa ono tak duże, że przerażeni tym nie mamy ochoty się za nie zabrać. Co wtedy zrobić? Podzielić je na mniejsze zadania.

3. Jedno pytanie
To jedna z najprostszych, a jednocześnie jedna z najskuteczniejszych metod. Gdy wykonujesz jakieś zadanie, zadawaj sobie raz na jakiś czas pytanie: Czy to, co robię w danej chwili przybliża mnie do tego, co naprawdę chcę osiągnąć? Jeśli odpowiedź będzie przecząca, zastanów się, dlaczego tak jest. Jeśli akurat odpoczywasz, to dobrze, w końcu jesteśmy tylko ludźmi i potrzebujemy odpoczynku. Jeżeli jednak okaże się, że specjalnie wynajdujesz sobie zadania, tylko po to, by nie robić czegoś, co ważne, zajrzyj do listy i sprawdź, co powinieneś robić w danej chwili i zacznij to robić.

4. Zasada 60/40
Zasada ta mówi, że nie należy planować całego czasu, jaki ma się do dyspozycji.
Rozkład czasu powinien składać się z trzech bloków: ok. 60% - czynności precyzyjnie zaplanowane; ok. 20% czasu pracy stanowią rezerwy czasowe na czynności nieoczekiwane (których nie sposób zaplanować); pozostałe 20% - jako rezerwa czasowa na czynności spontaniczne.

5. Zasada 2 minut
Jeśli czynność, jaką należy wykonać, nie zajmie Ci więcej niż 2 minuty, powinieneś ją natychmiast wykonać.

Literatura:
1. Patrick Forsyth „Efektywne zarządzanie czasem”.
2. Plichcińska M. Scenariusz zajęć - http://malgo(...)waw.pl/, dnia 18.01.2013.

 
0.017415046691895