Aktualności
XXI OFPH ŚPIEWOGRANIEC
 
2014-01-13 22:39:22
Relacja LIVE z XX OFPH ŚPIEWOGRANIEC
 
2013-02-22 22:54:13
Jesień idzie przez park
autor:
dodany: 10 września 2008


Miejsce: harcówka

Cel: dobra zabawa w jesiennym klimacie

Materiały:

nóż do obierania jabłek
kartki i pisaki
jesienne kwiaty, kasztany, jarzębina, żołędzie, liście, jabłka, orzechy, etc.

Do przygotowania:

plansza, bączek i kartoniki do gry "Grzybobranie" (rysunek do wydruku); należy przygotować tyle kartoników, ile symboli umieścimy na planszy. Bączek ma kształt sześcioboku, z narysowanymi symbolami, w środku przebity np. ołówkiem, tak by mógł się kręcić
jesienny wystrój harcówki (np. z kasztanów, żołędzi, orzechów, liści, jesiennych kwiatów, jabłek, gruszek, śliwek)
wiersze o jesieni
tekst jesiennej piosenki dla całej drużyny (np. "Idzie jesieni" znana także pod tytułem "Złote i brązowe", "Bieszczadzka kołysanka")
Przebieg zbiórki:

1. Obrzędowe rozpoczęcie zbiórki.

2. Zastępy mają 10 minut na wypisanie jak najwięcej skojarzeń (np. tytułów piosenek, wierszy, etc.) z jesienią, co będzie potrzebne podczas gry.

3. Gra planszowo - ruchowa "Grzybobranie" (Gra przeznaczona jest dla 4 zastępów, ale oczywiście można ją odpowiednio zmodyfikować w zależności od potrzeb.). Plansza podzielona jest na ćwiartki - każdy zastęp otrzymuje jedna z nich. Gra polega na dobieraniu małych obrazków, takich samych, jakie wskaże bączek i układaniu ich na obrazkach na planszy. Ten zastęp, któremu bączek wskaże obrazek, który jest już zakryty - traci kolejkę. Wygrywa zastęp, który pierwszy zakryje kartonikami wszystkie obrazki na swojej części planszy. Przy dobieraniu obrazków zastępy wykonują różne zadania. Odpowiednio są to:
liść - zastęp wykonuje zadanie manualne (układa bukiet z liści i jesiennych kwiatów, nawleka na czas jarzębinę tworząc w ten sposób korale, robi ludziki z kasztanów i żołędzi, obiera jabłko, by otrzymać jak najdłuższą obierkę, etc.)
sowa - pytanie dotyczące jesieni
choinka- zastęp otrzymuje fragment wiersza o jesieni, który kompletuje w trakcie gry
jeż - zastęp układa krótki wierszyk o jesieni
grzyb - zastęp musi zaśpiewać fragment piosenki, który mówi o jesieni (może skorzystać ze wcześniej wypisanych przez siebie skojarzeń)
kwiat - zastęp proponuje pląs

4. Piosenka.

5. Tworzenie w zastępach jesiennego plakatu z wykorzystaniem otrzymanych wierszy.

6. Obrzędowe zakończenie zbiórki
 
0.0067000389099121