Aktualności
XXI OFPH ŚPIEWOGRANIEC
 
2014-01-13 22:39:22
Relacja LIVE z XX OFPH ŚPIEWOGRANIEC
 
2013-02-22 22:54:13
Krwiodawstwo
autor: Damian Nowak
dodany: 6 marzeca 2008


1. Obrzędowe rozpoczęcie zbiórki Krąg, świeczka, „Watra” Świeczka, zapałki
2. Ile tej krwi?
wiaderko We wiadrze 5 litrów wody zabarwionej do barwy krwi,(tyle ille w człowieku) każdy dostaje woreczek i jej zadaniem jest wlać tyle wody ile uważa, że kobiety oddają ( następnie mierzymy i sprawdzamy czy nam się udało )
Ma nam to uświadomic, ze ilośc tej krwi nie jest wcale tak duża Wiadro, woda, farbka czerwona, woreczki, miarka
-na dworze
3. Kto może oddać krew? Rozmowa, nasze pomysły. Jakie są przeciwwskazania ogólne?
4. Piosenki Śpiewamy – zadanie do grupy odnaleźć jak najwięcej piosenek ze słowami
-Krew
-Daje
-Życie Gitara
5. Dziwolągi Dyskusja nad pomysłem płacenia krwią za mandaty,
jak namówić ludzi do oddawania krwi ?
-inne dziwolągi ;)
Zabawa w prawda –fałsz ;)
- rekord Ginessa
-możliwośc przetaczania krwi bez zwracania uwagi na grupę
- możliwośc odliczania aktu oddania krwi od podatku
6. Plakaty Robimy plakaty zachęcające do oddania krwi
7. Transplantacje „Nie zabieraj organów do nieba, tam wiedzą, że potrzebne są tylko tu, na ziemi” – jak to wygląda
-oświadczenie na stronie www.transplantacje.pl

8. Zabawa
-krew ratuje życie Prowadzący w roli Złotej Rybki obiecuje, że za uratowanie życia
spełni 3 życzenia każdej obecnej tu osobie. Prosi aby każdy na
trzech osobnych karteczkach napisał 3 własne pragnienia, które
chciałby zrealizować w swoim życiu. Może to dotyczyć tego
wszystkiego, co chciałby mieć lub kim chciałby być. Po zebraniu
karteczek prowadzący proponuje, by uczestnicy stanęli w kręgu,
zamknęli oczy i wyobrazili sobie, że ich marzenia się spełniły. Po
otwarciu oczu całym swoim ciałem wyrażają radość ze spełnienia
swych pragnień. Kartki, długopisy
9. Czekolada Każda zbiórka krwi kończy się otrzymaniem czekolad – tak więc i nasza zakończyła się w ten sam sposób
10. Obrzędowe zakończenie zbiórki KrągMateriały na ten temat:

Dorosły człowiek posiada ok. 5 - 6 l. KRWI. Jednorazowo dawca - mężczyźni nie częściej, niż co 8 tygodni, kobiety nie częściej, niż co 12 tygodni - oddaje 450 ml KRWI, czyli mniej niż 10 % swojej KRWI.

KTO MOŻE ODDAĆ KREW:
• osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą, co najmniej 50 kilogramów;
• osoby, u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała;
• osoby, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miały wykonanych diagnostycznych badań i zabiegów endoskopowych (gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii);
• osoby, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie były leczone krwią lub jej skłądnikami.
okres miesiączkowania i do 3 dni po zakończeniu- dyskwalifikuje czasowo dawcę

 Pewna radna z miasta Bełchatowa wpadła na pomysł, jak pomóc stacji krwiodawstwa. Zbliżają się przecież wakacje, więc jak co roku będzie brakować krwi. Radna wymyśliła więc, że na oddawanie krwi byliby przymusowo wysyłani pasażerowie MPK jadący bez biletu. – Do Dyskusji

Dziwolągi
 Rekord Guinnessa w ilości osób oddających honorowo krew. Dotychczasowy rekord należy do Hindusów, a wzięło w nim udział 18 tys. Uczestników

 Pewna radna z miasta Bełchatowa wpadła na pomysł, jak pomóc stacji krwiodawstwa. Zbliżają się przecież wakacje, więc jak co roku będzie brakować krwi. Radna wymyśliła więc, że na oddawanie krwi byliby przymusowo wysyłani pasażerowie MPK jadący bez biletu. – Do Dyskusji

 Przełom w dziedzinie transfuzjologii .Międzynarodowa grupa badawcza z udziałem naukowców szwedzkich opracowała metodę zamiany grup krwi pobranej do transfuzji. Poinformował o tym prof. Martin L. Olsson ze szwedzkiego Uniwersytetu Lund.

- Poszukiwaliśmy od wielu lat czegoś w rodzaju kamienia filozoficznego - powiedział prof. Olsson. - Udało nam się odkryć specjalny typ enzymów, przy pomocy których można stworzyć uniwersalną krew. Nadaje się ona do przetoczenia pacjentom z każdą grupą krwi.

Działanie odkrytych enzymów można, według prof. Olssona, porównać do działania pralki. Dzięki nim krew grupy A, B lub AB jest "prana", stając się uniwersalną krwią grupy 0. Dzieje się tak, bo enzymy usuwają tzw. łańcuchy węglowodanów z czerwonych ciałek ludzkiej krwi. - Dzięki temu każdą krew można przetworzyć na krew przydatną do przetoczenia dowolnemu pacjentowi. Zostaje więc usunięte jedno z największych zagrożeń dla chorych, jakim jest podanie im krwi niezgodnej z ich własną grupą - zaznaczył Olsson.

Jak zauważył, odkrycie to pozwoli zlikwidować problem zaopatrzenia szpitali w odpowiednią ilość krwi wszystkich grup. Zespół badawczy, który opracował metodę zmiany grup krwi, przeprowadził już z sukcesem kliniczne testy na pacjentach.

 Fiskus odda za krew - czyli jak odliczyć ulgę Od tego roku obowiązuje nowa ulga podatkowa. Od dochodu możemy odliczyć… honorowo oddaną krew, lecz jak to zrobić?
W stacji krwiodawstwa należy pobrać zaświadczenie o ilości oddanej krwi i osocza oraz oświadczenie stacji o przyjęciu darowizny. Potem obliczamy kwotę ulgi według stawek ustalonych przez Ministra Zdrowia, następnie odpisujemy ją od dochodu za 2007 rok (zeznanie piszemy w 2008 roku). Zaświadczeń nie trzeba dołączać do PIT. Trzeba je jednak trzymać w domu przez pięć lat. I już; teraz czekamy na zwrot pieniędzy. Ważne, odliczenie nie może przekroczyć sześciu procent dochodu!

Przypominamy, że według rozporządzenia Ministra Zdrowia za litr oddanej krwi możemy odliczyć 130 złotych. Maksymalnie więc panowie będą mogli odliczyć od dochodu 351 zł. (możliwość 6 donacji rocznie), a panie 270 złotych (możliwość 4 donacji rocznie). Fiskus przychylnie patrzy też na osocze. A tego w punktach krwiodawstwa możemy oddać rocznie aż 15 litrów (możliwość donacji co 2 tyg.). Litr wyceniono na 170 złotych. Odliczenie z tego tytułu wyniosłoby więc nawet ponad 2,5 tysiąca złotych!
Niezależnie od tego, czy za krew jest ulga w podatku, czy nie apele o oddawaniu Krwi są nieustannie aktualne. Wypadków z roku na rok jest coraz więcej, więc i krwi potrzeba wiele.Krew jest potrzebna codziennie, w dużych ilościach, ponieważ jest bezcennym lekiem, którego nie udało się wytworzyć syntetycznie. Ty też możesz pomóc!
Krew jest niezbędna nie tylko ofiarom wypadków, ale także cierpiącym na szereg poważnych chorób. Przetaczana podczas transfuzji lub podawana w postaci przetworzonych preparatów, pozwala ratować życie i zdrowie.

Dorosły człowiek posiada ok. 5 - 6 l. KRWI. Jednorazowo dawca - mężczyźni nie częściej, niż co 8 tygodni, kobiety nie częściej, niż co 12 tygodni - oddaje 450 ml KRWI, czyli mniej niż 10 % swojej KRWI.

WAŻNE:
• oddawanie KRWI jest bezbolesne;
• organizm w ciągu zaledwie kilku godzin uzupełnia ilość KRWI, która została oddana; dawca nie odczuwa żadnych dolegliwości;
• sprzęt do poboru KRWI jest jednorazowy, warunki poboru sterylne;
• każdy dawca jest badany laboratoryjnie przed pobraniem, aby ustalić czy odpowiada wymaganiom zdrowotnym;
• KREW każdego dawcy jest także badana na obecność zarazków chorób wenerycznych, AIDS czy żółtaczki zakaźnej;
• o przydatności KRWI dawcy decyduje wynik badania i testy – profesjonalne zasoby techniczne pozwalają na szczegółową kontrolę dawcy.


Autor
Katarzyna Włodarczak
 
0.025786876678467