Aktualności
XXI OFPH ŚPIEWOGRANIEC
 
2014-01-13 22:39:22
Relacja LIVE z XX OFPH ŚPIEWOGRANIEC
 
2013-02-22 22:54:13
Dział metodyczny / Pion instruktorski / Dobre rady
Zasady dobrej zbiórki a mała psychologia
autor: Krzysztof Czerniejewski
dodany: 19 maja 2008


Zasady dobrej zbiórki a mała psychologia
tekst pwd. K. Głowacka
Kiedyś, już dość dawno, pojechałam na kurs drużynowych gromad zuchowych. Było super!!! Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy. Właśnie tam poznałam zasady Dobrej Zbiórki. Poznałam i przyjęłam- tak ma być i kropka. Nie zastanawiałam się dlaczego takie a nie inne zasady. Dopiero studia uświadomiły mi, że to nie od tak sobie ktoś je wymyślił. One nie są po to żeby utrudniać życie, ale po to żeby pomóc. Sensowność wszystkich (no może poza zasadą podziału pracy między drużynowego i przybocznych) można wytłumaczyć odwołując się do psychologii. Przedstawię zasady i krótkie ich wytłumaczenie odwołując się do psychologii.
1) ZASADA LOGICZNEGO CIĄGU - no cóż, dzieci w wieku naszych zuchów nie bardzo jeszcze potrafią zajmować się rzeczami abstrakcyjnymi. Potrzebują konkretów. Gdy nie ma logicznego ciągu czują się zagubione a wręcz może być nie zaspokojona potrzeba bezpieczeństwa, co może spowodować, że nie będą chciały z nami się bawić. Dziecko nie potrafi szybko przeskakiwać myślami z jednej rzeczy na drugą. Jego koncentracja jest jeszcze nie w pełni rozwinięta. Dlatego ważne jest żeby nasze zbiórki były jedną logiczną całością. Ułatwimy sobie prace a dzieciom uprzyjemnimy zabawę.
2) ZASADA TEMPA - zapewnia atrakcyjność zbiórek. Elementy zbiórki nie mogą być zbyt długie, bo zuchy już takie są, że szybko się nudzą. Silnie odczuwają potrzebą przygody, a długie robienie czegoś nie pozwala im na to. A poza tym to nie potrafią się dłużej na czymś konkretnym skupić.
3) ZASADA PRZEMIENNOŚCI ELEMENTÓW - Są bardzo ruchliwe, ale jednocześnie szybko się męczą. Więc po elementach dynamicznych występują elementy statyczne. Lubią działać, bawić się, śpiewać, skakać itp., Ale po takim wysiłku potrzebują chwili odpoczynku. Ale tylko chwili, bo ich zasoby energetyczne szybko się regenerują i znów potrzebują się wyszaleć. I jak już pisałam nie mogą zbyt długo siedzieć na miejscu, bo się nudzą.
4) ZASADA CZTERECH STAŁYCH ELEMENTÓW - Daje ona poczucie bezpieczeństwa. Zwłaszcza najmłodszym zuchom, które jeszcze nie do końca znają zasady zuchowania i mogą się czuć zagubione na zbiórce. Sprawiają ze zbiórka ma w sobie coś przewidywalnego.
5) ZASADA "COŚ NOWEGO" NA KAŻDEJ ZBIÓRCE - zuchy są ciekawskie. Chcą wiedzieć dużo nowych rzeczy. Są zainteresowane światem realnym. I właśnie coś nowego daje im możliwość poznawania tych nowych rzeczy, które tak je interesują. Interesują się wszystkim, co je otacza.
6) ZASADA SAMODZIELNOŚCI I INICJATYWY ZUCHÓW - Mają dużą wyobraźnie. Lubią się chwalić tym, co wymyślą. Dlatego ich inicjatywa jest bardzo ważna. Ich pomysły niejednokrotnie są warte wykorzystania a drużynowy na pewno by na coś takiego nie wpadł.
7) ZASADA DRUŻYNOWY TEŻ SIĘ BAWI - Dzieci w wieku zuchowym to dzieci, które naśladują. Chcą być jak dorośli. Wiec, jeśli drużynowy się nie bawi to one też. Dlatego drużynowy powinien robić wszystko to, co zuchy. Zuchy naśladują dorosłych, szukają w nich wzorów do naśladowania.
Należy też pamiętać o jeszcze kilku rzeczach związanych z naszymi podopiecznymi. Mają duże zdolności manualne, które należy rozwijać. Lubią być traktowane poważnie i lubią jak się je chwali. Są wesołe, ale i kłótliwe. Potrzebują zachęty do pracy, akceptacji i czułości. I jeszcze jedno- nasze zuchy to jeszcze mali egoiści (walczcie z tym, ale pamiętajcie ze to często od nich niezależne) Często są bardzo dociekliwi. Mają bardzo wysoką potrzebę sprawiedliwości.
To tak w skrócie o naszych milusińskich. Mam nadzieje, że choć trochę się wam to przyda. I zmieni pogląd na zasady dobrej zbiórki. Nie będzie to już zbiór bezsensownych reguł, tylko coś, co ma ręce i nogi, coś, co może się przydać, gdy będziecie tworzyć własne zbiórki. Powodzenia J pwd. K. Głowacka
 
0.0052099227905273