Aktualności
XXI OFPH ŚPIEWOGRANIEC
 
2014-01-13 22:39:22
Relacja LIVE z XX OFPH ŚPIEWOGRANIEC
 
2013-02-22 22:54:13
Dział metodyczny / Pląsy / Gry harcerskie
Gry w harcówce
autor: Michał Rupiński
dodany: 11 marzeca 2009autor:
dodany: 21 stycznia 2009


Wiem wszystko
12 -18 lat, zastęp, drużyna.
Pomoce: Lista z pytaniami, kartki z napisami "tak" i "nie".

Każdy z grających trzyma w ręku dwie karty. Na jednej jest napisane wielkimi literami "TAK", a na drugiej - "NIE". Prowadzący czyta kolejno umieszczone na liście pytania, na które musi być jednoznaczna odpowiedź - tak lub nie. Np. "Czy Norweg Roland Amundsen pierwszy dotarł na biegun południowy?".

Grający mają dziesięć sekund do namysłu, potem prowadzący mówi: "Raz - dwa - trzy!". Na słowo trzy każdy z graczy podnosi nad głową jedną z kart. Będzie to "tak" lub "nie" w zależności od tego, jakiej chce udzielić odpowiedzi. Każdy powinien opierać się na własnej wiedzy, nie wolno podglądać u innych, byłoby to nie fair.

Potem prowadzący podaje prawidłową odpowiedź, w naszym przykładzie powie: "Roland Amundsen rzeczywiście staną jako pierwszy człowiek na biegunie południowym. Było to w roku 1911".

Wszyscy gracze, którzy podnieśli rękę z kartką "tak", pozostają nadal w grze. Ci, którzy popełnili pomyłkę, odpowiadając "nie", mogą być już tylko biernymi słuchaczami dalszych pytań i odpowiedzi, ze współzawodnictwa o tytuł "omnibusa" odpadli.

Potem następują kolejne pytania i liczba odpowiadających szybciej lub wolniej maleje. Kto się utrzyma najdłużej, otrzyma obok tytułu "wszechstronnego" mały dyplomik, na którym prowadzący umieści datę rozegrania konkursu. Do tytułu ma prawo tylko ten, kto poprawnie odpowiedział na wszystkie pytania i w końcu pozostał sam na placu boju. Jeśli na ostatnie pytanie mylnie odpowiedzą wszyscy gracze, żaden nie ma prawa do tytułu. W takim przypadku konkurs rozpoczynamy od nowa.

Pytania powinny dotyczyć różnych dziedzin, ale przygotowujący powinien wziąć pod uwagę wiek i możliwości uczestników. I nawet jeśli gra będzie uzupełnieniem innej imprezy część uczestników zdobędzie przy tej okazji nowe wiadomości.
 
0.0050809383392334