Aktualności
XXI OFPH ŚPIEWOGRANIEC
 
2014-01-13 22:39:22
Relacja LIVE z XX OFPH ŚPIEWOGRANIEC
 
2013-02-22 22:54:13
Dział metodyczny / Pląsy / Gawędy harcerskie
Ogień.
autor: Mateusz Kawecki
dodany: 10 lipca 2010


Ogień

Myśleliście kiedyś, co to jest ogień ? Czym są czerwono - żółte języczki skaczące po polach ? Czym jest płomień świecy. Dla nas, harcerzy, ogień to jedna z najważniejszych spraw. Rozpalamy go najczęściej w pełnym szacunku milczeniu lub śpiewając obrzędową piosenkę. Otaczamy ogień szczególną opieką, nie pozwalamy, by wygasł.

... w kręgu ognia, w kręgu rady
w kręgu bratnich serc
płoną lica, czyn się waży,
wśród skautowych rzesz...

Czy patrzyliście kiedyś w ogień ? Jak bardzo się zmienia. Raz żywy, wesoły, to znów zmniejsza się, jakby zasmucony. Raz dostojny, poważny, to znów skacze po gałązkach - bawi się. A więc dlaczego ? Bo ogień staje się cząstką nas, płomyki ognia czują to samo, co my wszyscy w kręgu. Ogień wyraża nasze uczucia i przeżycia, nasze smutki i radości.
Pomyślcie teraz o sobie, o swoich sprawach, tych waszych najważniejszych .. Jeżeli zależy Wam na którejś z nich szczególnie, wkładacie w nią cały swój wysiłek, na jaki Was stać, wszystkie umiejętności. Żeby nasz ogień był dobry trzeba go strzec, trzeba tak dokładać chrustu, aby ogień był z nami w rozmowie, aby mówił tak jak my mówimy, aby ogrzał nasze serca, aby rozpalił w nas płomienie naszych serc. Aby ogień był dobry musi płonąć również w naszych sercach, duszach, czynach. Trzeba o wiele większego wysiłku, by ten ogień płonął, by nie zgasł...

Wiatr rozdmuchuje tlące węgle, iskry lecą wysoko, hen ku gwiazdom, oczy patrzą prosto i nikt nie spuszcza powiek, rozgrzani ciepłem ogniska uwierzymy w dobro światła, w dobro rodzące się z ognia.
 
0.023844957351685