Aktualności
XXI OFPH ŚPIEWOGRANIEC
 
2014-01-13 22:39:22
Relacja LIVE z XX OFPH ŚPIEWOGRANIEC
 
2013-02-22 22:54:13
Dział metodyczny / Dla wszystkich / Techniki harcerskie
Techniki Linowe na Zbiórce i nie tylko
autor: Konrad Fuczkiewicz
dodany: 27 stycznia 2010


Techniki linowe w harcerstwie wykorzystywane są bardzo często, a to podczas obozu żeby rozstawić park linowy lub zbudować proste elementy obozu jedynie przy pomocy lin, a to na wyjeździe w góry do wspinaczki oraz podczas zbiórek żeby pokazać swoim podopiecznym z czym mają do czynienia i by mogli wykorzystać następnie tą wiedzę w przyszłości.
Najprostszym elementem do wykonania na zbiórce będzie prosty most linowy do którego potrzebujemy jedynie dwa drzewa w odległości od siebie nie przekraczającej długości naszych lin, wystarczy przywiązać i naciągnąć dwie liny-jedną na wysokości naszego pasa żeby harcerze mieli chociaż małe poczucie adrenaliny i naciągnąć ja w miarę mocno (przy pomocy taśm) tak by nie uginała się pod naszym ciężarem, a drugą linę do asekuracji ponieważ nawet z takiej małej wysokości można sobie coś uszkodzić , powinniśmy przywiązać 2-2.5m nad tą pierwszą oraz naciągnąć ją żeby dawała poczucie chociaż lekkiej amortyzacji. Potem wystarczy tylko ubrać naszych harcerzy w uprzęże wspinaczkowe i wytłumaczyć gdzie należy się wpiąć oraz czerpać radość z ich zabawy nad którą bezpiecznie czuwamy.
Innym w miarę prostym elementem jest zjazd linowy- „Kolejka Tyrolska” przy którym trzeba się trochę więcej napracować jednak jest znacznie większą frajdą dla naszych podopiecznych. Najlepiej jest rozwiesić linę na jednym drzewie na górce/pagórku/skarpie itp. Skąd będziemy zjeżdżać a przymocować ją do dwóch mocnych fundamentów znacznie niżej punktu z którego będziemy startować. Po przymocowaniu należy linę zjazdową bardzo mocno naciągnąć tak żeby Lina wytrzymała siłę obciążeń ludzi którzy będą zjeżdżać oraz zapewnić bezpieczne hamowanie tak aby po zatrzymaniu się siła rozpędu nie wyrzucała nas w górę(jak na huśtawce-gdyż może się to bardzo źle skończyć) oraz by droga hamowania nie kończyła się na jakiejś twardej ścianie/drzewie/innej powierzchni.
Należy bardzo pamiętać o sprawdzaniu uprzęży i reszty sprzętu przed każdym przejściem/zjazdem oraz zaopatrzyć się w dodatkowe środki ochrony takie jak:
Kask ochronny, rękawiczki do ochrony dłoni(najlepiej rowerowe bez palców)
Podsumowując potrzebujemy: Liny o długości około 10m do mostu, ok. 30+m do zjazdu (obie średnica -9-12mm) , uprzęży nie musimy mieć dla każdego wystarczy kilka jednak miło jest jak każdy ma gdyż nie tracimy czasu na przebieranie się, zestawu Taśm naciągających( szerokość około 5cm najlepiej), Kilku zwykłych taśm z karabinkami do przypięcia się(tzw. Ekspresów), Kilka bloczków zjazdowych, zapasu karabinków i trochę czasu na przygotowanie wszystkiego.
Jednak przede wszystkim należy bezwzględnie pamiętać o bezpieczeństwie naszym i naszych podopiecznych czyli sprawdzanie czy liny są dobrze przymocowane, czy drzewo/element do którego przywiązaliśmy linę wytrzyma obciążenie, oraz sprawdzanie wpięć naszych harcerzy przed każdym przejściem/zjazdem. Mam nadzieję że te informacje przydadzą się wam na zbiórkach lub poza nimi.
 
0.0047080516815186